Turkcell’den Dev Blockchain Adımı

Teknoloji 27 Şubat 2019 - 18:29 70 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Turkcell’den Dev Blockchain Adımı

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Blockchain konusunda dev bir adım attı .

Türkiye’nin telekomünikasyon devlerinden Turkcell 26 Şubat’ta Sabah’ta çıkan haberlere göre, kimlik yönetimi için Blockchain tabanlı bir hizmet sunmaya karar verdiklerini açıkladı.

Turkcell Kimlik Yönetimi

Turkcell bu yeni Blockchain ürününü 25 Şubat’ta Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) tanıttı. Tanıtımda yapılan açıklamalara göre Turkcell’in Kimlik Yönetim çözümü, kullanıcılara kişisel bilgileri üzerinde kontrol sağlama imkanı ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gereklerine uygun olarak gizlilik sağlama imkanı verecek.

Bunun yanında mevcut kimlik yönetim çözümleri kullanıcıların verilerinin üçüncü taraflarla paylaşılmasını zorunlu kılıyor. Turkcell’in Blockchain ürünü ise gerekli kullanıcı verilerini bir Blockchain üzerinde depolayarak ek kimlik doğrulamasını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Ayrıca telekomünikasyon devi, Blockchain tabanlı bir bağış uygulaması başlatacaklarını da açıkladı.

“Şeffaflık ve Güven Ön Planda”

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk attıkları bu adımla ilgili şunları dile getirdi:

Müşterilerimizi dinlediğimizde her aşamada şeffaflık ve güven unsurlarının ön planda olduğunu görüyoruz. Blockchain teknolojisi bu anlamda müşteri deneyimini mükemmelleştirmek adına olmazsa olmazlar arasında. Bu yüzden de dünya telekom operatörlerinin küresel Blockchain konsorsiyumu Carrier Blockchain Study Group (CBSG) bünyesine dahil olduk. Ayrıca yaptığımız çalışmalar ile Blockchain teknolojilerini kullanan güvenli küresel dijital ödeme, takas ve hesaplaşma sistemleri, kişisel kimlik doğrulama, IoT uygulamaları ve benzeri diğer hizmetleri sağlamayı amaçladık. Ortaya çıkardığımız çalışmalar, dijital platformlarımızda sunduğumuz hizmetleri geliştirme ve müşteri deneyimini en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olacak.

Blockchain İle Bağış

Blockchain tabanlı çalışacak olan kimlik yönetiminin yanı sıra Turkcell ihtiyaç sahipleri ile bağışçıları buluşturacak, yine Blockchain üzerinde çalışacak bir platform tasarladıklarını da açıkladı. Bu süreç içerisinde ihtiyaç sahiplerinin bilgileri Blockchain üzerinde tutulacak ve bağış yapanların ihtiyaç sahiplerini bulmaları kolaylaşmış olacak. Bu çözümde bağış platformu olarak BiP ve ödeme aracı olarak Paycell kullanılarak uçtan uca Turkcell güvencesi ile işlemler gerçekleşecek.


ETİKETLER:,

A.Uluocak
a.uluocak@joojotekno.com

Merhaba Ben Ahmet Uluocak, 1985 Kayseri Doğumluyum. Bitcoin ve Blockchain Eğitim Platformu olan MyDexPay'de Danışman ve stratejik MyDexPay yatırım uzmanıyım. MyDexPay ile hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size bilgiler verebilir,size danışmanlık yapabilirim. Gelecek geldi ! Hazırsanız başlayalım !

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngiltere’deki En Büyük Seyahat Yönetimi Şirketi Bitcoin’i Kabul Etti

İngiltere’deki En Büyük Seyahat Yönetimi Şirketi Bitcoin’i Kabul Etti

Huawei’den iki yeni akıllı saat geliyor!

Huawei geçtiğimiz yıl Ekim ayında Londra’da düzenlediği etkinlikte Mate 20...

Kocasının Patlayan iPad Yüzünden Öldüğünü İddia Eden Kadın, Apple’ı Dava Etti

ABD'de oldukça enteresan bir dava süreci başlamak üzere. Kocasını kaybeden Julia...

‘Kafa Topu’ Çinlilere satıldı

Oyun dünyasının en köklü firmalarından Miniclip, webtekno’nun da bağlı olduğu İZMO...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP