Satoshi Nakamoto Recep Tayyip Erdoğan’la Aynı Listede: İşte Dünyanın En Güçlü Finansal Liderleri!

Bitcoin 05 Ocak 2019 - 14:41 51 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Satoshi Nakamoto Recep Tayyip Erdoğan’la Aynı Listede: İşte Dünyanın En Güçlü Finansal Liderleri!

Gizemli kimliği sayesinde yarattığı Bitcoin’in popülerleşmesinde çok ciddi bir rol üstlenen Satoshi Nakamoto 2018 yılında dünyanın en güçlü 100 finansal lideri arasında yerini aldı. Ayrıca Satoshi Nakamoto listede Mark Zuckerberg, Kristalina Georgieva ve Paul Krugman gibi isimleri gerisinde bıraktı.

Worth.com dünyanın en güçlü 44. finansal lideri olarak Satoshi Nakamoto’yu seçti. Erkek mi kadın mı? Dünyalı mı uzaylı mı?  Kişi mi yoksa topluluk mu? Bu soruların hiçbiri bugüne kadar yanıt bulamadı. Satoshi Nakamoto hakkında bilinen tek şey dünyanın ilk eşten eşe elektronik nakit sistemi Bitcoin’i yaratan kişi olduğu.

Bitcoin insanların herhangi bir kuruma ihtiyaç duymadan, doğrudan birbirlerine ödeme göndermesini ve almasını sağlıyor. Bu işlemlerin kaydı ise Blockchain adı verilen akıllı, halka açık ve dağıtık bir defter üzerinde tutuluyor. Satoshi Nakamoto’nun insanlığa hediyesi olan Bitcoin sayesinde bankaların yaptığı işleri daha ucuz ve kısa sürede yapma imkanı buluyoruz. IBM, Mastercard, Bank of America, JP Morgan gibi dünyanın önde gelen şirketleri de Bitcoin’in arkasındaki güç olan açık kaynaklı Blockchain teknolojisi tabanlı çözümler üretiyor.

Bitcoin, enflasyon dostu geleneksel finansal sistemin sorunlarına karşı geliştirilmiş bir finansal silah olarak kabul ediliyor. Satoshi sırf bu yüzden Bitcoin arzını 21 milyon adetle sınırlı tuttu. Sınırlı arzı nedeniyle Bitcoin altın madeninden daha değerli hale geliyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü ilk günlerde ürettiği Bitcoinler sayesinde oldukça zengin. Öyle ki Satoshi Nakamoto’nun 980 bin bitcoin’i kontrol ettiğine inanılıyor. Bu, kazılabilecek bütün Bitcoinlerin yaklaşık %5’lik kısmına denk geliyor. Satoshi Nakamoto’nun sahip olduğu düşünülen Bitcoinlerin toplam değeri ise 3,7 milyar dolar.

2015 yılında, UCLA Profesörü Bhagwan Chowdhry, Nobel Ekonomi Ödülü’nün Satoshi Nakamoto’ya verilmesini talep etmişti. Ancak İsviçre İsviçre Kraliyet Bilimler Akademisi yalnızca gerçek kimliğini açıklarsa böyle bir ödülü Satoshi Nakamoto’ya verebileceklerini açıklamıştı.

  Artık Arabalar da Akıllı!

Kripto para yatırımcıları ve meraklıları olarak belki de finansal devrime ışık tutan Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya anonim kişiliği nedeniyle bir nebze kırgınız. Ancak ya aksi olsaydı hükümetlerin ya da insanlığın Satoshi Nakamoto’ya yönelik yaklaşımı nasıl olurdu. Bu Bitcoin’i nasıl etkilerdi? Belki de bugün Bitcoin’in bu denli popülerliğe ulaşmasının nedeni Satoshi’nin büründüğü anonim kimlikten kaynaklanıyordur. Kim bilir…A.Uluocak
a.uluocak@joojotekno.com

Merhaba Ben Ahmet Uluocak, 1985 Kayseri Doğumluyum. Bitcoin ve Blockchain Eğitim Platformu olan MyDexPay'de Danışman ve stratejik MyDexPay yatırım uzmanıyım. MyDexPay ile hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size bilgiler verebilir,size danışmanlık yapabilirim. Gelecek geldi ! Hazırsanız başlayalım !

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artık Arabalar da Akıllı!

Turkcell Kopilot ile Arabanızın ve Sevdiklerinizin Güvenliğini Sağlayın!

Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor

Sosyal medya devi Facebook, kendine ait kripto parayı beklenenden çok d...

Coinbase Kullanıcılara Ücretsiz EOS Dağıtacak!

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından birisi konumundaki Coinbase,

Coinbase’in Yeni Listeleyeceği Kripto Para Belli Oldu

Coinbase’in Yeni Listeleyeceği Kripto Para Belli Oldu

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP