Masternode nedir? Ne işe yarar? Ne kadara kuruluyor?

Kripto Dünyası 23 Şubat 2019 - 10:57 88 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Masternode nedir? Ne işe yarar? Ne kadara kuruluyor?

Masternode’lar ilk olarak eski Darkcoin (şimdiki $DASH) tarafından ortaya atılan daha sonra çeşitli altcoinler ( $waves, $strat, $Pivx …) tarafından kabul görüp kullanılmaya başlayan pasif gelir kaynakları olarak görülebilir.

Masternode’lar, sosyal açıdan mining “maden” ekipmanlarını al(a)mayan topluluk üyelerinin de topluluk hakkında söz sahibi olmasını amaçlar iken Teknik anlamda belirli bir miktar coin’i bir cüzdana kilitleyip coin’in cüzdanındaki işlemlerin onaylanması ya da dash gibi gizlilik protokolüne sahip bir coin ise transferin gizli mi (PrivateSend) yoksa transparan mı (InstantSend) yapılacağını düzenleyen enstrümanlardır.

Karmaşıklığı azaltmak için bu işin öncüsü $Dash’ ten örnek vermek istiyorum. 1000 adet Dash’e Masternode kurabiliyorsunuz. Masternode çalıştırmak için 1000 tane dash’i cüzdanınızda tutuyorsunuz (depozito gibi düşünün) ve bu coinleri eksiltirseniz masternode çalışmıyor. Ayrıca masternode kurduğunuz wallet’ı bir bilgisayarda 7/24 açık bırakmanız gerekiyor. Masternode kurmak ve sürdürmek (elektrik faturası) maliyetli bir iş olduğu içinde blok ödüllerinden bir kısmını tıpkı minerlar gibi siz alıyorsunuz.

Bu da işin sosyal kısmı yani mining ekran kartlarına gerek kalmadan mining yapar gibi blok ödülü kazanabiliyorsunuz, topluluğun işleyişine katkıda bulunabiliyorsunuz. Her coinin masternode’si yok çünkü her coinin üretilme algoritması farklı. Mining yapılan bir coinin (Proof of Work) işlemleri onaylatmak için masternode’lara ihtiyacı yok haliyle genelde Proof of Stake coinlerin masternode’ları var. Her masternode kullanan coinin istediği depozito miktarı farklılık gösterebilir, mesela dash 1000 iken waves 10.000 strat ise 250.000 tane ilgili coin’den istiyor.

Peki en önemli soru bize MAYIŞTAN HABER VER dediğinizi duyar gibiyim..

Konuya girmeden @Dashpay almaya koşanlar için $Dash için tren kaçtı 1000 Dash bugun 1 milyon dolar ediyor dashi 1 dolardan alanlar ise (darkcoin zamanından) 1000 dolar yatırım ile yıllık 100.000 dolar kazanıyorlar..

Masternode coin’ler pasif getiri sağladığı için piyasadan 1000’er 1000’er çekilip (dash için) cüzdana atılıyor, harcanamıyor. Hem devamlı alım baskısı hem de sirkülasyondaki miktarın azalmasıyla fiyatında artmasına yol açıyor, yani sizin pasif gelir gitgide artıyor.

Peki ne kadar getiriyor? Mesela 1 numaradaki shitcoin’in masternode’sini açmak 5000 USD gereksiniyor. Yatırımın geri kazanımı 15 gün.. ama bu tip coin’ler tehlikeli yani düşük hacımliler, bir anda sizin coin’in fiyatını yerin dibine sokabilirler sizin yatırım geri kazanımı yıllar sürebilir..

masternodes.pro/ sitesinden masternode olan coin’leri ne kadar paraya kuruldukları kurduktan sonra yatırımını ne kadar sürede karşıladıklarını görmek mümkün. Benim tavsiyem masternode olan bir coine ico’dan girip, çok ucuzdan coin’leri kapatmak mesela $PIVX roi’si %5.. yani şu anki fıyata göre çok düşük ama bunu ico’dan alan birisi için kazanç kat be kat fazladır.

Herhangi birisi ilgili coin’i bulduktan sonra (sağlam bir temel analiz gerekli) yeterince miktarı da elinde varsa evinde işyerinde bilgisayarını açık bırakarak masternode kurup pasif getiri sağlayabilir. Kurbanda danaya 7 kişinin girmesi gibi topluluk olarak 500 kişi toplanıp bir masternode açabilir (tek bir pc/cüzdan) verdiği coin yüzdesine göre de getiriyi paylaşabilirler.


ETİKETLER:, ,

A.Uluocak
a.uluocak@joojotekno.com

Merhaba Ben Ahmet Uluocak, 1985 Kayseri Doğumluyum. Bitcoin ve Blockchain Eğitim Platformu olan MyDexPay'de Danışman ve stratejik MyDexPay yatırım uzmanıyım. MyDexPay ile hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size bilgiler verebilir,size danışmanlık yapabilirim. Gelecek geldi ! Hazırsanız başlayalım !

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 Musluk (Faucet ) Sitesi

Arkadaşlar merhaba, bugün size bomba gibi bir musluk sitesi tanıtacağım. Site çok ...

UBOM ile Günlük 5Dolar Kazan

Arkadaşlar merhaba, bugün size yeni bir site tanıtacağım . Sitemizin adı

LedgerX BTC Vadeli İşlem Ürününü Piyasaya Sürmek için Teklif Verdi

LedgerX BTC Vadeli İşlem Ürününü Piyasaya Sürmek için Teklif Verdi...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP