İşte 2019’da Bitcoin ve Kripto Piyasasını Etkileyecek Kritik Tarihler

Bitcoin 03 Ocak 2019 - 22:07 56 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

İşte 2019’da Bitcoin ve Kripto Piyasasını Etkileyecek Kritik Tarihler

2018 yılının sonunda düşüş piyasası ile birlikte, yıl boyunca süren bir ayı piyasasının ardından 2019’da Bitcoin (BTC) için neyin ön planda olduğuna odaklanıyoruz. Takvimlerinizi elinize alıp bu önemli tarihleri işaretleyin ve bu yıl Bitcoin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olabilecek bu etkinlikleri izleyin.

2019 yılında Wall Street Bitcoin’i kucaklayacak mı?

2018 yılı boyunca, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiyatlarındaki düşüşler haber konularına egemen oldu. Bununla birlikte, BTC için neredeyse yüzde 80 zirveden yani ATH seviyesinden kaymaya rağmen, sektörde bazı olumlu gelişmeler ortaya çıktı.

CME ve CBOE Bitcoin vadeli işlemlerinin 2017 yılı sonunda çevrimiçi olduğu zaman, 2018 beklentisinin büyük bir kısmı pazarın kurumsallaşmasına odaklandı. Süreç yavaş gözükse de bu konuda bazı ilerlemeler kaydedildi. 2019 ile ilgili olarak, pazarın ilerleyişini şekillendirmesi gereken diğer olayların yanı sıra çıkarılması beklenen projeler var. İşte en azından yeni yılın ilk çeyreğine ilişkin önemli Bitcoin tarihleri.

Bakkt’ın sunacağı ilk fiziksel olarak teslim edilmiş Bitcoin vadeli işlemleri: En erken 2019 yılı

2019 yılının ilk çeyreğinin sonunda CME ve CBOE Borsaları, Bitcoin vadeli piyasasındaki tek şirketler olmayacak. Dünyanın en büyük borsası olan New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi olan Intercontinental Exchange (ICE) tarafından kurulan Bakkt platformu, beklenen lansman tarihini 24 Ocak’tan “2019”a kadar revize etti.

Platform, BTC’de yerleşik Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi sunan ilk şirket olmayı planlıyor. Son zamanlarda, kripto sektörünün lider kripto para haber sitesi Kripto Koin, Bakkt’ın Microsoft ve diğer büyük yatırımcılardan ilk finansman turunda 182,5 milyon dolar topladığını bildirdi. Bakkt’ın lansmanı şu anki ABD hükümetinin kapatılması olayı ile bile ertelenebilir. ICE, 2019’da Bakkt lansmanı için güncellenmiş bir zaman çizelgesi sunmayı planlıyor.

Nasdaq Bitcoin vadeli işlemleri: 2019’un birinci çeyreği

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq, 2018 yılı boyunca konuyla ilgili yoğun bir spekülasyondan sonra BTC vadeli işlem listelerini başlatmayı planlıyor. Konuyla ilgili şu anda bilinen, şirketin  ürünü 2019 yılının sonundan önce piyasaya sürmeyi planladığı.

  Artık Arabalar da Akıllı!

Hem Bakkt hem de Nasdaq, ABD’nin Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) onay bekliyor. Bakkt, BTC vadeli işlem sözleşmesi için onay alabilmek adına CFTC ile birlikte çalıştığını defalarca açıkladı.

VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si: Şubat- Mart ayı başında

2018 yılında BTC’nin kurumsal olarak benimsenmesi hakkında herhangi bir konuşma yapıldığında, SEC onaylı bir ETF’den bahsetmek hiçbir zaman çok uzakta olmadı. Bu olumlu beklentilere rağmen, SEC Komisyonu 2018’de Bitcoin ETF’sine yönelik hiçbir başvuruyu onaylamadan sona erdi.

BTC destekli bir ETF sunmak isteyen VanEck/SolidX şirketleri, 2018’den SEC tarafından kesin bir red kararı almayan tek şirketlerdi Aralık ayında SEC, başvuruyu 27 Şubat 2019 tarihine kadar onaylama veya reddetme kararını da erteledi. Komisyonun daha fazla gecikmeye neden olmadan emtia destekli VanEck/SolidX BTC ETF teklifine karar vermesi gerekiyor. İlgili kuruluşlar başvuruları için SEC tarafından Bitcoin ETF’lerine yönelik endişelerin çoğunu karşıladığını söylüyorlar.

Mt. Gox Borsası’nın BTC ve BCH’ları yeniden dağıtımı: Şubat 2019

Bitcoin vadeli işlemlerinden ve ETF’lerden sonra Mt. Gox Borsası para dağıtım olayı geliyor.  Sivil rehabilitasyon planına ilişkin onay Şubat 2019’da gerçekleşecek. Bundan sonra, alacaklılara yapılacak ilk ödemelerin “mümkün olan en kısa sürede” yapılması planlanıyor, ancak bu aslında Mayıs ve Haziran 2019 arasında başlayabilir. Mt. Gox Borsası, halen yaklaşık 665,5 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 166.000 Bitcoin (BTC) ve 168.000 Bitcoin Cash (BCH)’e sahip.

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır. 


ETİKETLER:, , , , ,

A.Uluocak
a.uluocak@joojotekno.com

Merhaba Ben Ahmet Uluocak, 1985 Kayseri Doğumluyum. Bitcoin ve Blockchain Eğitim Platformu olan MyDexPay'de Danışman ve stratejik MyDexPay yatırım uzmanıyım. MyDexPay ile hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size bilgiler verebilir,size danışmanlık yapabilirim. Gelecek geldi ! Hazırsanız başlayalım !

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artık Arabalar da Akıllı!

Turkcell Kopilot ile Arabanızın ve Sevdiklerinizin Güvenliğini Sağlayın!

Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor

Sosyal medya devi Facebook, kendine ait kripto parayı beklenenden çok d...

Coinbase Kullanıcılara Ücretsiz EOS Dağıtacak!

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından birisi konumundaki Coinbase,

Coinbase’in Yeni Listeleyeceği Kripto Para Belli Oldu

Coinbase’in Yeni Listeleyeceği Kripto Para Belli Oldu

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP