ABD’nin en büyük bankası, kendi kripto parasını sunar: JPM Coin

Kripto Dünyası 15 Şubat 2019 - 12:42 44 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

ABD’nin en büyük bankası, kendi kripto parasını sunar: JPM Coin

ABD’nin en büyük, dünyanın en büyük altıncı bankası JPMorgan Chase, JPM Coin adını verdiği bir kripto para geliştirdi.

ABD’nin en büyük, dünyanın en büyük altıncı bankası olan JPMorgan Chase, “JPM Coin” adında kendi Blockchain tabanlı kripto parasını oluşturdu.

CNBC’de yer alan habere göre JPMorgan, her gün dünya çapında 6 trilyon doların üzerinde transfer gerçekleştiriyor ve birkaç ay içinde müşterileri arasında anında ödemeler için bu yeni kripto paranın denemelerine başlayacak.

CNBC’ye konuşan JPMorgan’ın Blockchain projeleri başkanı Umar Farooq, “Müşterilerimizin birçoğu parayı farklı şekillerde taşıyor ve değeri nakletmenin daha gerçek zamanlı bir yolunu istiyorlar.” dedi.

Bazı uzmanlar, yalnızca JPMorgan müşterileri için mevcut olacak ABD Doları’na endeksli bir coin’in etkisini sorgularken diğerleri de bankanın katılımının volatilite ve skandalla sarsılan bir alana meşruiyet kazandıracağını söylüyor.

Farooq, bankanın JPM Coin’i yaklaşık bir yıl önce geliştirmeye başladığını ve önümüzdeki aylarda az sayıda kurumsal müşteriyle kullanım olanaklarını test etmeyi planladığını ifade etti. İlgilenen şirketlerin isimlerini açık etmeyi ise reddetti.

Bilindik kripto paralardan farklı

JPMorgan’ın kripto parası, sunuma göre geleneksel bir kripto paradan bazı farklılıklar taşıyor. Kripto paralar, halka açık, açık erişimli Blockchain teknolojisini kullanırlar ve değerleri coin’in kendisine bağlı. JPM Coin ise ABD Doları’na endeksli ve JPMorgan’ın özel blok zincirini kullanıyor.

Londra merkezli kripto para serbest yatırım fonu Prime Factor Capital’in kurucu ortaklarından ve eski bir BlackRock sabit gelirli yatırımcısı olan Adam Grimsley, “JPMorgan, burada önemli bir adım atıyor. Herhangi bir savaşta ilk kurşun daima en önemlisidir, ve bu büyük kurumların Blockchain ve dijital parayı daha geniş biçimde benimsemesi yolunda ilk hamle olabilir.” dedi.

Öte yandan Malta merkezli Blockchain şirketi Stasis’in kurucusu ve CEO’su Gregory Klumov, projenin ölçeğini küçümsedi. Klumov, “Sadece bir iç süreci ele alıp biraz daha hızlı hale getiriyorlar. Uzun vadeli olarak halka açık blok zincirlerinin yıkıcı potansiyellerinden herhangi birine sahip değil.” şeklinde konuştu.

İlk banka değil

JPMorgan, ABD nezdinde bir ilk olsa da dünya çapında kripto para çıkaran ilk banka değil. Japonya merkezli Mitsubishi UFJ Financial Group, 2016 yılının başlarında MUFG Coin adında bir kripto para çıkarmak için çalışmalara başlamıştı.

CEO’su Bitcoin karşıtı

Bu arada JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin karşıtı açıklamalarıyla tanınıyor. Dimon, 2017 yılında Bitcoin’i ‘dolandırıcılık’ olarak nitelendirmişti fakat defalarca bankanın Blockchain teknolojisini kullanabileceği birçok yön olduğunu dile getirmişti.

Haber: BloombergA.Uluocak
a.uluocak@joojotekno.com

Merhaba Ben Ahmet Uluocak, 1985 Kayseri Doğumluyum. Bitcoin ve Blockchain Eğitim Platformu olan MyDexPay'de Danışman ve stratejik MyDexPay yatırım uzmanıyım. MyDexPay ile hayatınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size bilgiler verebilir,size danışmanlık yapabilirim. Gelecek geldi ! Hazırsanız başlayalım !

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 Musluk (Faucet ) Sitesi

Arkadaşlar merhaba, bugün size bomba gibi bir musluk sitesi tanıtacağım. Site çok ...

UBOM ile Günlük 5Dolar Kazan

Arkadaşlar merhaba, bugün size yeni bir site tanıtacağım . Sitemizin adı

LedgerX BTC Vadeli İşlem Ürününü Piyasaya Sürmek için Teklif Verdi

LedgerX BTC Vadeli İşlem Ürününü Piyasaya Sürmek için Teklif Verdi...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP