BMW, Ford, Renault, Honda ve General Motors’dan Blockchain Ortaklığı!

Beş büyük otomobil firması araçlarda blockchain ödemesini test etmeye başladı.

Dünyanın en büyük otomobil markalarından beşi olan Ford, BMW, General Motors, Hondo ve Renault, blockchain tabanlı araba tanıma ve ödeme sistemini test etmek için ortaklık imzaladı. Söz konusu test önümüzdeki ay içerisinde ABD içerisinde yapılmaya başlanacak.

Nikkei Asian tarafından aktarılan haberde, ortaklığın aynı zamanda Mobility Open Blockchain girişimi tarafından geliştirilen araç ID sistemini test etmek için de yapıldığı belirtildi. Proje kapsamında arabalara özel birer dijital kimlik verilecek ve bu kimlikte aracın kime ait olduğu, servis geçmişi ve aracın otomatik olarak işlem ücretlerini ödemesi için bir cüzdan yer alacak. Cüzdan için ek bir donanıma ise ihtiyaç olmayacağı belirtildi.

Firmalar tarafından yapılan ortak açıklamada söz konusu cüzdanın özellikle dinlenme yeri harcamaları, bakım ücretleri ve buna benzer küçük çaplı harcamaları otomatik yapabilmesi için eklendiği belirtildi. Bütün bu harcamalar da otomatik olarak kaydedilecek ve blockchain üzerinde saklanacak.

Başka bir dünya markası Mercedes Benze geçtiğimiz Eylül ayında R3’ün Marco Polo ticari finansman ağını kullanarak bir blockchain yazılımı üzerinden işlem denemesi yapmıştı. Birçok otomotiv devi de yavaş yavaş değişime ayak uydurup blockchain teknolojisine geçiş yapmaya başladı.

Share Button

ahmet uluocak

2004 yılından bugüne Web Site Tasarımı, Network Marketing ve Pasif Gelir üzerine çalışmalar yapmaktayım. Pinterest, Shopfy, Amazon ve GittiGidiyor üzerinde eğitimler alarak ve çalışmalar yaparak PASİF GELİR kaynağı oluşturma ve geliştirme adına çalışmalar yapmaktayım.

BMW, Ford, Renault, Honda ve General Motors’dan Blockchain Ortaklığı!” için 11 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir